Groep Markuszower
Oppositie · 7 zetels gemiddeld in de periode · stand 31 oktober 2026
De fractiemonitor beschrijft wat een fractie in de Kamer doet, langs vaste rekenregels. Elk getal staat naast dat van de fracties in dezelfde rol, op alfabet: er is geen ranglijst, geen score en geen klasse. Bij elk getal staat wat het níét meet. Periode: vanaf het aantreden van het kabinet-Jetten, 23 februari 2026, tot 31 oktober 2026.
← Alle fracties · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6
1 Gelijk gestemd met de dichtstbijzijnde fractie
Met welke fracties stemt deze fractie het vaakst hetzelfde, en met wie stemt ze mee als ze daarvan afwijkt?
Het vaakst gelijk met BBB: 75,2% (2.841 van 3.780) van de omstreden stemmingen
- Op één na
- PVV: 75,1% (2.842 van 3.785)
- Bij 939 afwijkingen van BBB het vaakst hetzelfde als
- FVD 539 van 939; PVV 531 van 939; JA21 444 van 939
Wat dit níét meet: inhoudelijke nabijheid of standpunten, of een fractie de eigen lijn volgt, of de redenen om gelijk te stemmen. Fracties uit hetzelfde politieke kamp en de agenda van het kabinet beïnvloeden het getal. Voor coalitiefracties volgt gelijk stemmen ook uit het coalitieakkoord.
Gelijk stemmen met de dichtstbijzijnde fractie zegt niets over de redenen. Bij de afwijkingen stemt de fractie mee met andere fracties; dat kan bij één fractie liggen of per stemming verschillen.
De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
| Fractie | Dichtstbij | Op één na |
|---|---|---|
| 50PLUS | ChristenUnie 78,1% (2.949 van 3.775) | CDA 72,7% (2.744 van 3.775) |
| BBB | Lid Keijzer 75,8% (2.649 van 3.494) | Groep Markuszower 75,2% (2.841 van 3.780) |
| ChristenUnie | 50PLUS 78,1% (2.949 van 3.775) | CDA 77,5% (2.933 van 3.786) |
| DENK | Volt 80,8% (3.058 van 3.785) | SP 80,0% (3.027 van 3.785) |
| FVD | PVV 71,7% (2.713 van 3.786) | Groep Markuszower 71,1% (2.692 van 3.785) |
| Groep Markuszower (deze fractie) | BBB 75,2% (2.841 van 3.780) | PVV 75,1% (2.842 van 3.785) |
| JA21 | SGP 75,9% (2.875 van 3.786) | Lid Keijzer 75,3% (2.636 van 3.499) |
| Lid Keijzer | SGP 77,5% (2.713 van 3.499) | BBB 75,8% (2.649 van 3.494) |
| PRO | Volt 88,4% (3.347 van 3.786) | PvdD 84,0% (3.179 van 3.786) |
| PvdD | PRO 84,0% (3.179 van 3.786) | SP 83,9% (3.177 van 3.786) |
| PVV | Groep Markuszower 75,1% (2.842 van 3.785) | BBB 71,8% (2.715 van 3.781) |
| SGP | Lid Keijzer 77,5% (2.713 van 3.499) | JA21 75,9% (2.875 van 3.786) |
| SP | PvdD 83,9% (3.177 van 3.786) | PRO 81,9% (3.102 van 3.786) |
| Volt | PRO 88,4% (3.347 van 3.786) | DENK 80,8% (3.058 van 3.785) |
2 Aangenomen moties
Hoeveel van de moties die deze fractie indient, neemt de Kamer aan, en met wie dient ze die in?
32,5% (39 van 120) van de gestemde moties aangenomen, als eerste indiener
- Ingediend
- 140
- Nog open
- 14
- Op een andere manier zonder stemming afgedaan
- 6
- Alleen ingediend
- 29,2% (28 van 96)
- Met oppositie
- 5 van 17
- Met coalitie
- 6 van 7
- Ontraden door het kabinet, toch aangenomen
- 4,1% (3 van 74)
- Als een van de indieners
- 48,2% (94 van 195)
Wat dit níét meet: de inhoud of het gewicht van een motie, of het kabinet haar uitvoert, en of ze iets verandert. Aannemen hangt af van wie meestemt: onder een minderheidskabinet hebben coalitiefracties steun van de oppositie nodig, en een fractie die vaak samen met een coalitiefractie indient, heeft vooraf al steun. Een fractie die moties indient om een standpunt vast te leggen, krijgt er vanzelf minder aangenomen. Het aandeel volgt ook de appreciatie van het kabinet: een ontraden motie wordt minder vaak aangenomen, en het kabinet ontraadt moties van de coalitie zelden en van de oppositie vaker; daarom staat het aantal ontraden moties erbij. Zonder mede-indiener loopt het aandeel per rol sterk uiteen; ook dat is geen maat voor inzet.
Omvang: 140 ingediend, 20,0 per zetel (7 zetels). Ingediende moties per zetel is een context voor de omvang, geen maat voor inzet of voor de kwaliteit van het werk. Kleine fracties en de oppositie komen vanzelf hoger uit: een fractie kan in elk debat indienen, hoe groot ze ook is, en de coalitie regelt veel via het coalitieakkoord. Bij een fractie van één zetel is het het aantal van dat ene Kamerlid.
Een minderheid van de gestemde moties is aangenomen. De cijfers zeggen niet of de fractie ze indient om een standpunt vast te leggen. Het kabinet ontraadde 74 van de 120 gestemde moties; een ontraden voorstel wordt minder vaak aangenomen.
De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
| Fractie | Ingediend | Aangenomen van gestemd |
|---|---|---|
| 50PLUS | 79 | 76,9% (50 van 65) |
| BBB | 273 | 44,1% (105 van 238) |
| ChristenUnie | 219 | 92,5% (161 van 174) |
| DENK | 273 | 33,5% (83 van 248) |
| FVD | 168 | 12,7% (20 van 157) |
| Groep Markuszower (deze fractie) | 140 | 32,5% (39 van 120) |
| JA21 | 425 | 66,2% (229 van 346) |
| Lid Keijzer | 36 | 9 van 25 |
| PRO | 588 | 70,5% (323 van 458) |
| PvdD | 161 | 39,8% (51 van 128) |
| PVV | 402 | 30,2% (114 van 377) |
| SGP | 176 | 75,2% (103 van 137) |
| SP | 326 | 32,0% (95 van 297) |
| Volt | 97 | 46,3% (37 van 80) |
3 Amendementen en initiatiefwetten
Hoeveel amendementen en initiatiefwetsvoorstellen dient deze fractie in, en hoeveel neemt de Kamer aan?
4 van 13 van de gestemde amendementen aangenomen, als eerste indiener
- Ingediend
- 28
- Nog open
- 12
- Op een andere manier zonder stemming afgedaan
- 3
- Alleen ingediend
- 3 van 12
- Met oppositie
- –
- Met coalitie
- 1 van 1
- Ontraden door het kabinet, toch aangenomen
- 0 van 7
- Als een van de indieners
- 7 van 20
- Initiatiefwetsvoorstellen ingediend in de periode
- 0 als eerste indiener, 3 als mede-indiener
- Initiatiefwetsvoorstellen aangenomen in de periode
- 0 als eerste indiener, 0 als mede-indiener
Wat dit níét meet: de inhoud of het gewicht van een amendement: een technische correctie telt even zwaar als een ingrijpende wijziging. Een amendement dat de regering overneemt in een nota van wijziging, wordt vaak ingetrokken en telt dan niet als aangenomen. Het aandeel is een tussenstand op de peildatum: veel amendementen horen bij wetsvoorstellen die nog niet zijn gestemd, en het kan bij een fractie met veel open amendementen nog verschuiven. Aannemen hangt af van wie meestemt: onder een minderheidskabinet hebben coalitiefracties steun van de oppositie nodig, en coalitiefracties regelen wijzigingen vaak vooraf met het kabinet. Het aandeel volgt ook de appreciatie: het kabinet ontraadt amendementen van de coalitie zelden en van de oppositie vaker; daarom staat het aantal ontraden amendementen erbij. Zonder mede-indiener loopt het aandeel per rol sterk uiteen; ook dat is geen maat voor inzet. Een initiatiefwetsvoorstel loopt vaak jaren en gaat soms over op een ander Kamerlid; het besluit van de Eerste Kamer telt hier niet mee, en de aantallen per fractie zijn te klein om fracties onderling te vergelijken.
Omvang: 28 ingediend, 4,0 per zetel (7 zetels). Ingediende amendementen per zetel is een context voor de omvang, geen maat voor inzet of voor de kwaliteit van het werk. Kleine fracties en de oppositie kunnen hoger uitkomen: een fractie kan bij elk wetsvoorstel amenderen, hoe groot ze ook is, en de coalitie regelt veel vooraf met het kabinet. Bij een fractie van één zetel is het het aantal van dat ene Kamerlid.
Het aantal gestemde amendementen is te klein voor een typering. Het kabinet ontraadde 7 van de 13 gestemde amendementen; een ontraden voorstel wordt minder vaak aangenomen. In de periode zijn initiatiefwetsvoorstellen ingediend (3 als mede-indiener); zo'n voorstel loopt vaak langer dan de periode en kan overgaan op een ander Kamerlid.
De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
| Fractie | Ingediend | Aangenomen van gestemd |
|---|---|---|
| 50PLUS | 4 | – |
| BBB | 12 | 4 van 11 |
| ChristenUnie | 74 | 56,9% (29 van 51) |
| DENK | 44 | 4 van 27 |
| FVD | 4 | 0 van 3 |
| Groep Markuszower (deze fractie) | 28 | 4 van 13 |
| JA21 | 43 | 48,5% (16 van 33) |
| Lid Keijzer | 16 | 0 van 5 |
| PRO | 81 | 47,2% (34 van 72) |
| PvdD | 24 | 0 van 13 |
| PVV | 33 | 6 van 28 |
| SGP | 38 | 40,6% (13 van 32) |
| SP | 40 | 3,3% (1 van 30) |
| Volt | 8 | 2 van 8 |
4 Kamervragen
Hoeveel vragen stelt deze fractie aan het kabinet?
187 sets schriftelijke vragen als eerste ondertekenaar
- Als mede-ondertekenaar, bij vragen van een andere fractie
- 6
- Mondelinge vragen (bron mogelijk onvolledig)
- 2
- Interpellaties
- 0
Wat dit níét meet: de inhoud, het belang of de toon van een vraag, of de beantwoording en de termijn daarvan. Het aantal is geen maat voor inzet of kwaliteit: een set vragen telt als één, hoeveel deelvragen er ook in staan, en ook de actualiteit bepaalt het aantal. Vragen stellen is een kerntaak van de Kamer en voor de oppositie het belangrijkste controlemiddel; coalitiefracties kunnen daarnaast rechtstreeks bij een bewindspersoon terecht. Grotere fracties hebben meer woordvoerders. Meeondertekenen hangt af van onderwerp en gewoonte, en is geen maat voor samenwerking of isolement. Debataanvragen en moties van (af)keuring tellen niet mee. Bij mondelinge vragen wordt niet elke aangemelde vraag in het vragenuur gesteld, en of de bron alle gestelde vragen bevat, is niet na te gaan.
Omvang: 26,7 schriftelijke vragen per zetel. Schriftelijke vragen per zetel is een context voor de omvang, geen maat voor inzet of voor de kwaliteit van het werk. Kleine fracties kunnen hoger uitkomen, omdat in een kleine fractie elk Kamerlid veel onderwerpen volgt; ook tussen fracties van gelijke omvang loopt het sterk uiteen. Bij een fractie van één zetel is het het aantal van dat ene Kamerlid.
Een Kamervraag kan een bewindspersoon tot een antwoord verplichten (art. 68 Grondwet). Voor een coalitiefractie staat dat naast overleg met de eigen bewindspersonen, voor een oppositiefractie naast moties en debatten. Welk middel deze fractie het meest gebruikt, zeggen deze aantallen niet.
De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
| Fractie | Schriftelijk, eerste | Mede | Mondeling |
|---|---|---|---|
| 50PLUS | 19 | 6 | 2 |
| BBB | 70 | 9 | 4 |
| ChristenUnie | 51 | 9 | 1 |
| DENK | 20 | 4 | 6 |
| FVD | 102 | 0 | 4 |
| Groep Markuszower (deze fractie) | 187 | 6 | 2 |
| JA21 | 116 | 9 | 3 |
| Lid Keijzer | 44 | 8 | 1 |
| PRO | 248 | 24 | 12 |
| PvdD | 88 | 13 | 0 |
| PVV | 122 | 2 | 3 |
| SGP | 40 | 13 | 1 |
| SP | 96 | 18 | 2 |
| Volt | 20 | 11 | 1 |
5 Niet deelgenomen aan stemmingen
Bij hoeveel stemmingen stemde niemand van deze fractie mee?
Bij 0 van de 4.099 stemmingen met handopsteken (0,0%) stemde niemand van de fractie mee
Wat dit níét meet: aanwezigheid of inzet van de leden. Bij stemmingen met handopsteken stemt een fractie als geheel: zodra één lid aanwezig is, telt de fractie mee met al haar zetels, dus 'niet deelgenomen' betekent dat geen enkel lid van de fractie op dat moment stemde. Een grote fractie is daardoor bijna altijd vertegenwoordigd, een kleine fractie kan niet overal tegelijk zijn. De reden staat niet in de bron: ander Kamerwerk, zoals een commissievergadering, een werkbezoek, verlof of ziekte, of een keuze om niet mee te stemmen, kunnen meespelen. Ook tussen fracties van gelijke omvang loopt het getal sterk uiteen; het is geen oordeel over hoe een lid de functie vervult.
Bij elke stemming stemde iemand van de fractie mee.
De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
| Fractie | Zetels | Niet deelgenomen |
|---|---|---|
| 50PLUS | 2,0 | 0,3% (11 van 4.099) |
| BBB | 3,0 | 0,1% (5 van 4.099) |
| ChristenUnie | 3,0 | 0,0% (0 van 4.099) |
| DENK | 3,0 | 0,0% (1 van 4.099) |
| FVD | 7,0 | 0,0% (0 van 4.099) |
| Groep Markuszower (deze fractie) | 7,0 | 0,0% (0 van 4.099) |
| JA21 | 9,0 | 0,0% (0 van 4.099) |
| Lid Keijzer | 1,0 | 7,5% (308 van 4.099) |
| PRO | 20,0 | 0,0% (0 van 4.099) |
| PvdD | 3,0 | 0,0% (0 van 4.099) |
| PVV | 19,0 | 0,0% (0 van 4.099) |
| SGP | 3,0 | 0,0% (0 van 4.099) |
| SP | 3,0 | 0,0% (0 van 4.099) |
| Volt | 1,0 | 0,0% (0 van 4.099) |
6 Meldingen in de Kamerregisters
Wat melden de leden van deze fractie in de openbare registers van de Kamer?
4 van de 7 leden hadden in de periode een gemelde nevenfunctie
- Gemelde geschenken
- 1 (1 van de 7 leden)
- Reizen betaald door anderen dan de Kamer (ook partij of fractie)
- 0
- Reizen voor eigen rekening
- 0
- Reizen betaald door de Kamer
- 0
- Leden met een gemelde reis
- 0 van de 7
Wat dit níét meet: Dit gaat over melden, niet over integriteit. Een melding is geen verwijt: de registers bestaan om dit openbaar te maken. De registers zijn zelfgerapporteerd en de Kamer controleert ze niet op volledigheid; in deze bron is 'niets te melden' niet te onderscheiden van 'niet gemeld' (in de registers op tweedekamer.nl staat bij een leeg register 'Geen'). Uit veldonderzoek blijkt dat opgaven ook onvolledig kunnen zijn; die kanttekening gaat over de registers in het algemeen, niet over de leden van een bepaalde fractie, en wie veel meldt, is dus niet vanzelf meer belast. Hoeveel uitnodigingen en geschenken leden krijgen, hangt ook af van rol en positie: woordvoerders van coalitiefracties en van grote fracties worden vaker benaderd, en organisaties nodigen niet elke fractie even vaak uit; fracties gaan ook verschillend om met aannemen, weigeren en melden. Een aantal kan grotendeels van één of enkele leden komen. Een melding kan een uitnodiging of een afgestaan geschenk zijn; een geschenk wordt pas boven de 50 euro gemeld, en een nevenfunctie kan onbezoldigd zijn. Reizen die de Kamer of een Kamercommissie betaalde, hoeven niet in het register: dat aantal zegt vooral of leden ze toch melden, en hangt af van commissiewerk. Fracties met een internationaal partijnetwerk kunnen bij reizen hoger uitkomen.
Meldingen in de registers maken nevenwerk en uitnodigingen openbaar; veel of weinig meldingen kan passen bij het aantal uitnodigingen, bij de woordvoerderschappen en bij de manier waarop een fractie met uitnodigingen omgaat. De bron zegt niet of er weinig te melden was. Een reis die een partij, een ander parlement of een organisatie betaalt, hoort vaak bij internationaal werk en is op zichzelf geen gunst.
De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
| Fractie | Leden met een nevenfunctie | Geschenken | Reizen, niet door de Kamer |
|---|---|---|---|
| 50PLUS | 2 van 2 | 0 | 0 |
| BBB | 2 van 4 | 49 | 0 |
| ChristenUnie | 3 van 3 | 7 | 0 |
| DENK | 2 van 3 | 2 | 0 |
| FVD | 5 van 9 | 0 | 0 |
| Groep Markuszower (deze fractie) | 4 van 7 | 1 | 0 |
| JA21 | 6 van 9 | 5 | 0 |
| Lid Keijzer | 1 van 1 | 0 | 0 |
| PRO | 15 van 21 | 16 | 10 |
| PvdD | 1 van 3 | 0 | 0 |
| PVV | 11 van 19 | 1 | 5 |
| SGP | 3 van 3 | 1 | 0 |
| SP | 3 van 3 | 1 | 0 |
| Volt | 1 van 1 | 1 | 0 |
Bron: Tweede Kamer, open data (CC0 1.0); laatste synchronisatie 2026-10-31 10:16 UTC. GroenLinks-PvdA en PRO tellen samen als PRO. De rekenregels staan in het codeboek van de fractiemonitor. Versie: peildatum 31 oktober 2026, vrijgegeven op 1 november 2026. Alle fracties