BLUNT&PULPBotte feiten.
Botte opinie.
Fractiemonitor

SGP

Oppositie · 3 zetels gemiddeld in de periode · stand 31 oktober 2026

De fractiemonitor beschrijft wat een fractie in de Kamer doet, langs vaste rekenregels. Elk getal staat naast dat van de fracties in dezelfde rol, op alfabet: er is geen ranglijst, geen score en geen klasse. Bij elk getal staat wat het níét meet. Periode: vanaf het aantreden van het kabinet-Jetten, 23 februari 2026, tot 31 oktober 2026.

← Alle fracties · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6

1 Gelijk gestemd met de dichtstbijzijnde fractie

Met welke fracties stemt deze fractie het vaakst hetzelfde, en met wie stemt ze mee als ze daarvan afwijkt?

Het vaakst gelijk met Lid Keijzer: 77,5% (2.713 van 3.499) van de omstreden stemmingen

Op één na
JA21: 75,9% (2.875 van 3.786)
Bij 786 afwijkingen van Lid Keijzer het vaakst hetzelfde als
ChristenUnie 652 van 786; Volt 628 van 786; PRO 620 van 786

Wat dit níét meet: inhoudelijke nabijheid of standpunten, of een fractie de eigen lijn volgt, of de redenen om gelijk te stemmen. Fracties uit hetzelfde politieke kamp en de agenda van het kabinet beïnvloeden het getal. Voor coalitiefracties volgt gelijk stemmen ook uit het coalitieakkoord.

Een mogelijke lezing (redactie, niet van de fractie)

Gelijk stemmen met de dichtstbijzijnde fractie zegt niets over de redenen. Bij de afwijkingen stemt de fractie mee met andere fracties; dat kan bij één fractie liggen of per stemming verschillen.

De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
FractieDichtstbijOp één na
50PLUSChristenUnie 78,1% (2.949 van 3.775)CDA 72,7% (2.744 van 3.775)
BBBLid Keijzer 75,8% (2.649 van 3.494)Groep Markuszower 75,2% (2.841 van 3.780)
ChristenUnie50PLUS 78,1% (2.949 van 3.775)CDA 77,5% (2.933 van 3.786)
DENKVolt 80,8% (3.058 van 3.785)SP 80,0% (3.027 van 3.785)
FVDPVV 71,7% (2.713 van 3.786)Groep Markuszower 71,1% (2.692 van 3.785)
Groep MarkuszowerBBB 75,2% (2.841 van 3.780)PVV 75,1% (2.842 van 3.785)
JA21SGP 75,9% (2.875 van 3.786)Lid Keijzer 75,3% (2.636 van 3.499)
Lid KeijzerSGP 77,5% (2.713 van 3.499)BBB 75,8% (2.649 van 3.494)
PROVolt 88,4% (3.347 van 3.786)PvdD 84,0% (3.179 van 3.786)
PvdDPRO 84,0% (3.179 van 3.786)SP 83,9% (3.177 van 3.786)
PVVGroep Markuszower 75,1% (2.842 van 3.785)BBB 71,8% (2.715 van 3.781)
SGP (deze fractie)Lid Keijzer 77,5% (2.713 van 3.499)JA21 75,9% (2.875 van 3.786)
SPPvdD 83,9% (3.177 van 3.786)PRO 81,9% (3.102 van 3.786)
VoltPRO 88,4% (3.347 van 3.786)DENK 80,8% (3.058 van 3.785)

2 Aangenomen moties

Hoeveel van de moties die deze fractie indient, neemt de Kamer aan, en met wie dient ze die in?

75,2% (103 van 137) van de gestemde moties aangenomen, als eerste indiener

Ingediend
176
Nog open
25
Op een andere manier zonder stemming afgedaan
14
Alleen ingediend
71,7% (38 van 53)
Met oppositie
69,0% (40 van 58)
Met coalitie
25 van 26
Ontraden door het kabinet, toch aangenomen
30,3% (10 van 33)
Als een van de indieners
80,7% (281 van 348)

Wat dit níét meet: de inhoud of het gewicht van een motie, of het kabinet haar uitvoert, en of ze iets verandert. Aannemen hangt af van wie meestemt: onder een minderheidskabinet hebben coalitiefracties steun van de oppositie nodig, en een fractie die vaak samen met een coalitiefractie indient, heeft vooraf al steun. Een fractie die moties indient om een standpunt vast te leggen, krijgt er vanzelf minder aangenomen. Het aandeel volgt ook de appreciatie van het kabinet: een ontraden motie wordt minder vaak aangenomen, en het kabinet ontraadt moties van de coalitie zelden en van de oppositie vaker; daarom staat het aantal ontraden moties erbij. Zonder mede-indiener loopt het aandeel per rol sterk uiteen; ook dat is geen maat voor inzet.

Omvang: 176 ingediend, 58,7 per zetel (3 zetels). Ingediende moties per zetel is een context voor de omvang, geen maat voor inzet of voor de kwaliteit van het werk. Kleine fracties en de oppositie komen vanzelf hoger uit: een fractie kan in elk debat indienen, hoe groot ze ook is, en de coalitie regelt veel via het coalitieakkoord. Bij een fractie van één zetel is het het aantal van dat ene Kamerlid.

Een mogelijke lezing (redactie, niet van de fractie)

Een groot deel van de gestemde moties is aangenomen. Bij een oppositiefractie kan een minderheidskabinet meespelen. De cijfers laten de reden niet zien. Het kabinet ontraadde 33 van de 137 gestemde moties; een ontraden voorstel wordt minder vaak aangenomen.

De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
FractieIngediendAangenomen van gestemd
50PLUS7976,9% (50 van 65)
BBB27344,1% (105 van 238)
ChristenUnie21992,5% (161 van 174)
DENK27333,5% (83 van 248)
FVD16812,7% (20 van 157)
Groep Markuszower14032,5% (39 van 120)
JA2142566,2% (229 van 346)
Lid Keijzer369 van 25
PRO58870,5% (323 van 458)
PvdD16139,8% (51 van 128)
PVV40230,2% (114 van 377)
SGP (deze fractie)17675,2% (103 van 137)
SP32632,0% (95 van 297)
Volt9746,3% (37 van 80)

3 Amendementen en initiatiefwetten

Hoeveel amendementen en initiatiefwetsvoorstellen dient deze fractie in, en hoeveel neemt de Kamer aan?

40,6% (13 van 32) van de gestemde amendementen aangenomen, als eerste indiener

Ingediend
38
Nog open
4
Op een andere manier zonder stemming afgedaan
2
Alleen ingediend
8 van 23
Met oppositie
3 van 7
Met coalitie
2 van 2
Ontraden door het kabinet, toch aangenomen
0 van 18
Als een van de indieners
48,9% (23 van 47)
Initiatiefwetsvoorstellen ingediend in de periode
0 als eerste indiener, 0 als mede-indiener
Initiatiefwetsvoorstellen aangenomen in de periode
0 als eerste indiener, 0 als mede-indiener

Wat dit níét meet: de inhoud of het gewicht van een amendement: een technische correctie telt even zwaar als een ingrijpende wijziging. Een amendement dat de regering overneemt in een nota van wijziging, wordt vaak ingetrokken en telt dan niet als aangenomen. Het aandeel is een tussenstand op de peildatum: veel amendementen horen bij wetsvoorstellen die nog niet zijn gestemd, en het kan bij een fractie met veel open amendementen nog verschuiven. Aannemen hangt af van wie meestemt: onder een minderheidskabinet hebben coalitiefracties steun van de oppositie nodig, en coalitiefracties regelen wijzigingen vaak vooraf met het kabinet. Het aandeel volgt ook de appreciatie: het kabinet ontraadt amendementen van de coalitie zelden en van de oppositie vaker; daarom staat het aantal ontraden amendementen erbij. Zonder mede-indiener loopt het aandeel per rol sterk uiteen; ook dat is geen maat voor inzet. Een initiatiefwetsvoorstel loopt vaak jaren en gaat soms over op een ander Kamerlid; het besluit van de Eerste Kamer telt hier niet mee, en de aantallen per fractie zijn te klein om fracties onderling te vergelijken.

Omvang: 38 ingediend, 12,7 per zetel (3 zetels). Ingediende amendementen per zetel is een context voor de omvang, geen maat voor inzet of voor de kwaliteit van het werk. Kleine fracties en de oppositie kunnen hoger uitkomen: een fractie kan bij elk wetsvoorstel amenderen, hoe groot ze ook is, en de coalitie regelt veel vooraf met het kabinet. Bij een fractie van één zetel is het het aantal van dat ene Kamerlid.

Een mogelijke lezing (redactie, niet van de fractie)

Een deel van de gestemde amendementen is aangenomen en een deel niet; de cijfers wijzen niet één reden aan. Het kabinet ontraadde 18 van de 32 gestemde amendementen; een ontraden voorstel wordt minder vaak aangenomen.

De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
FractieIngediendAangenomen van gestemd
50PLUS4–
BBB124 van 11
ChristenUnie7456,9% (29 van 51)
DENK444 van 27
FVD40 van 3
Groep Markuszower284 van 13
JA214348,5% (16 van 33)
Lid Keijzer160 van 5
PRO8147,2% (34 van 72)
PvdD240 van 13
PVV336 van 28
SGP (deze fractie)3840,6% (13 van 32)
SP403,3% (1 van 30)
Volt82 van 8

4 Kamervragen

Hoeveel vragen stelt deze fractie aan het kabinet?

40 sets schriftelijke vragen als eerste ondertekenaar

Als mede-ondertekenaar, bij vragen van een andere fractie
13
Mondelinge vragen (bron mogelijk onvolledig)
1
Interpellaties
0

Wat dit níét meet: de inhoud, het belang of de toon van een vraag, of de beantwoording en de termijn daarvan. Het aantal is geen maat voor inzet of kwaliteit: een set vragen telt als één, hoeveel deelvragen er ook in staan, en ook de actualiteit bepaalt het aantal. Vragen stellen is een kerntaak van de Kamer en voor de oppositie het belangrijkste controlemiddel; coalitiefracties kunnen daarnaast rechtstreeks bij een bewindspersoon terecht. Grotere fracties hebben meer woordvoerders. Meeondertekenen hangt af van onderwerp en gewoonte, en is geen maat voor samenwerking of isolement. Debataanvragen en moties van (af)keuring tellen niet mee. Bij mondelinge vragen wordt niet elke aangemelde vraag in het vragenuur gesteld, en of de bron alle gestelde vragen bevat, is niet na te gaan.

Omvang: 13,3 schriftelijke vragen per zetel. Schriftelijke vragen per zetel is een context voor de omvang, geen maat voor inzet of voor de kwaliteit van het werk. Kleine fracties kunnen hoger uitkomen, omdat in een kleine fractie elk Kamerlid veel onderwerpen volgt; ook tussen fracties van gelijke omvang loopt het sterk uiteen. Bij een fractie van één zetel is het het aantal van dat ene Kamerlid.

Een mogelijke lezing (redactie, niet van de fractie)

Een Kamervraag kan een bewindspersoon tot een antwoord verplichten (art. 68 Grondwet). Voor een coalitiefractie staat dat naast overleg met de eigen bewindspersonen, voor een oppositiefractie naast moties en debatten. Welk middel deze fractie het meest gebruikt, zeggen deze aantallen niet.

De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
FractieSchriftelijk, eersteMedeMondeling
50PLUS1962
BBB7094
ChristenUnie5191
DENK2046
FVD10204
Groep Markuszower18762
JA2111693
Lid Keijzer4481
PRO2482412
PvdD88130
PVV12223
SGP (deze fractie)40131
SP96182
Volt20111

5 Niet deelgenomen aan stemmingen

Bij hoeveel stemmingen stemde niemand van deze fractie mee?

Bij 0 van de 4.099 stemmingen met handopsteken (0,0%) stemde niemand van de fractie mee

Wat dit níét meet: aanwezigheid of inzet van de leden. Bij stemmingen met handopsteken stemt een fractie als geheel: zodra één lid aanwezig is, telt de fractie mee met al haar zetels, dus 'niet deelgenomen' betekent dat geen enkel lid van de fractie op dat moment stemde. Een grote fractie is daardoor bijna altijd vertegenwoordigd, een kleine fractie kan niet overal tegelijk zijn. De reden staat niet in de bron: ander Kamerwerk, zoals een commissievergadering, een werkbezoek, verlof of ziekte, of een keuze om niet mee te stemmen, kunnen meespelen. Ook tussen fracties van gelijke omvang loopt het getal sterk uiteen; het is geen oordeel over hoe een lid de functie vervult.

Een mogelijke lezing (redactie, niet van de fractie)

Bij elke stemming stemde iemand van de fractie mee.

De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
FractieZetelsNiet deelgenomen
50PLUS2,00,3% (11 van 4.099)
BBB3,00,1% (5 van 4.099)
ChristenUnie3,00,0% (0 van 4.099)
DENK3,00,0% (1 van 4.099)
FVD7,00,0% (0 van 4.099)
Groep Markuszower7,00,0% (0 van 4.099)
JA219,00,0% (0 van 4.099)
Lid Keijzer1,07,5% (308 van 4.099)
PRO20,00,0% (0 van 4.099)
PvdD3,00,0% (0 van 4.099)
PVV19,00,0% (0 van 4.099)
SGP (deze fractie)3,00,0% (0 van 4.099)
SP3,00,0% (0 van 4.099)
Volt1,00,0% (0 van 4.099)

6 Meldingen in de Kamerregisters

Wat melden de leden van deze fractie in de openbare registers van de Kamer?

3 van de 3 leden hadden in de periode een gemelde nevenfunctie

Gemelde geschenken
1 (1 van de 3 leden)
Reizen betaald door anderen dan de Kamer (ook partij of fractie)
0
Reizen voor eigen rekening
0
Reizen betaald door de Kamer
0
Leden met een gemelde reis
0 van de 3

Wat dit níét meet: Dit gaat over melden, niet over integriteit. Een melding is geen verwijt: de registers bestaan om dit openbaar te maken. De registers zijn zelfgerapporteerd en de Kamer controleert ze niet op volledigheid; in deze bron is 'niets te melden' niet te onderscheiden van 'niet gemeld' (in de registers op tweedekamer.nl staat bij een leeg register 'Geen'). Uit veldonderzoek blijkt dat opgaven ook onvolledig kunnen zijn; die kanttekening gaat over de registers in het algemeen, niet over de leden van een bepaalde fractie, en wie veel meldt, is dus niet vanzelf meer belast. Hoeveel uitnodigingen en geschenken leden krijgen, hangt ook af van rol en positie: woordvoerders van coalitiefracties en van grote fracties worden vaker benaderd, en organisaties nodigen niet elke fractie even vaak uit; fracties gaan ook verschillend om met aannemen, weigeren en melden. Een aantal kan grotendeels van één of enkele leden komen. Een melding kan een uitnodiging of een afgestaan geschenk zijn; een geschenk wordt pas boven de 50 euro gemeld, en een nevenfunctie kan onbezoldigd zijn. Reizen die de Kamer of een Kamercommissie betaalde, hoeven niet in het register: dat aantal zegt vooral of leden ze toch melden, en hangt af van commissiewerk. Fracties met een internationaal partijnetwerk kunnen bij reizen hoger uitkomen.

Bij een kleine fractie gaat een telling in feite over herkenbare leden; een melding of een 0 is geen verwijt.

Een mogelijke lezing (redactie, niet van de fractie)

Meldingen in de registers maken nevenwerk en uitnodigingen openbaar; veel of weinig meldingen kan passen bij het aantal uitnodigingen, bij de woordvoerderschappen en bij de manier waarop een fractie met uitnodigingen omgaat. De bron zegt niet of er weinig te melden was. Een reis die een partij, een ander parlement of een organisatie betaalt, hoort vaak bij internationaal werk en is op zichzelf geen gunst.

De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
FractieLeden met een nevenfunctieGeschenkenReizen, niet door de Kamer
50PLUS2 van 200
BBB2 van 4490
ChristenUnie3 van 370
DENK2 van 320
FVD5 van 900
Groep Markuszower4 van 710
JA216 van 950
Lid Keijzer1 van 100
PRO15 van 211610
PvdD1 van 300
PVV11 van 1915
SGP (deze fractie)3 van 310
SP3 van 310
Volt1 van 110

Bron: Tweede Kamer, open data (CC0 1.0); laatste synchronisatie 2026-10-31 10:16 UTC. GroenLinks-PvdA en PRO tellen samen als PRO. De rekenregels staan in het codeboek van de fractiemonitor. Versie: peildatum 31 oktober 2026, vrijgegeven op 1 november 2026. Alle fracties