BLUNT&PULPBotte feiten.
Botte opinie.
Fractiemonitor

VVD

Coalitie · 22 zetels gemiddeld in de periode · stand 31 oktober 2026

De fractiemonitor beschrijft wat een fractie in de Kamer doet, langs vaste rekenregels. Elk getal staat naast dat van de fracties in dezelfde rol, op alfabet: er is geen ranglijst, geen score en geen klasse. Bij elk getal staat wat het níét meet. Periode: vanaf het aantreden van het kabinet-Jetten, 23 februari 2026, tot 31 oktober 2026.

← Alle fracties · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6

1 Gelijk gestemd met de dichtstbijzijnde fractie

Met welke fracties stemt deze fractie het vaakst hetzelfde, en met wie stemt ze mee als ze daarvan afwijkt?

Het vaakst gelijk met CDA: 91,0% (3.444 van 3.786) van de omstreden stemmingen

Op één na
D66: 85,2% (3.224 van 3.786)
Bij 342 afwijkingen van CDA het vaakst hetzelfde als
JA21 281 van 342; Groep Markuszower 273 van 342; BBB 248 van 342

Wat dit níét meet: inhoudelijke nabijheid of standpunten, of een fractie de eigen lijn volgt, of de redenen om gelijk te stemmen. Fracties uit hetzelfde politieke kamp en de agenda van het kabinet beïnvloeden het getal. Voor coalitiefracties volgt gelijk stemmen ook uit het coalitieakkoord.

Een mogelijke lezing (redactie, niet van de fractie)

Gelijk stemmen met een coalitiepartner volgt ook uit het coalitieakkoord en de agenda van het kabinet. Een afwijking van de dichtstbijzijnde partner kan samenvallen met de andere coalitiepartner of met een fractie daarbuiten; de cijfers zeggen niet of dat de eigen lijn is.

De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
FractieDichtstbijOp één na
CDAVVD 91,0% (3.444 van 3.786)D66 90,9% (3.442 van 3.786)
D66CDA 90,9% (3.442 van 3.786)VVD 85,2% (3.224 van 3.786)
VVD (deze fractie)CDA 91,0% (3.444 van 3.786)D66 85,2% (3.224 van 3.786)

2 Aangenomen moties

Hoeveel van de moties die deze fractie indient, neemt de Kamer aan, en met wie dient ze die in?

94,7% (197 van 208) van de gestemde moties aangenomen, als eerste indiener

Ingediend
242
Nog open
16
Op een andere manier zonder stemming afgedaan
18
Alleen ingediend
88,9% (72 van 81)
Met oppositie
100,0% (30 van 30)
Met coalitie
97,9% (95 van 97)
Ontraden door het kabinet, toch aangenomen
9 van 17
Als een van de indieners
96,1% (419 van 436)

Wat dit níét meet: de inhoud of het gewicht van een motie, of het kabinet haar uitvoert, en of ze iets verandert. Aannemen hangt af van wie meestemt: onder een minderheidskabinet hebben coalitiefracties steun van de oppositie nodig, en een fractie die vaak samen met een coalitiefractie indient, heeft vooraf al steun. Een fractie die moties indient om een standpunt vast te leggen, krijgt er vanzelf minder aangenomen. Het aandeel volgt ook de appreciatie van het kabinet: een ontraden motie wordt minder vaak aangenomen, en het kabinet ontraadt moties van de coalitie zelden en van de oppositie vaker; daarom staat het aantal ontraden moties erbij. Zonder mede-indiener loopt het aandeel per rol sterk uiteen; ook dat is geen maat voor inzet.

Omvang: 242 ingediend, 11,0 per zetel (22 zetels). Ingediende moties per zetel is een context voor de omvang, geen maat voor inzet of voor de kwaliteit van het werk. Kleine fracties en de oppositie komen vanzelf hoger uit: een fractie kan in elk debat indienen, hoe groot ze ook is, en de coalitie regelt veel via het coalitieakkoord. Bij een fractie van één zetel is het het aantal van dat ene Kamerlid.

Een mogelijke lezing (redactie, niet van de fractie)

Een groot deel van de gestemde moties is aangenomen. Bij een coalitiefractie kan steun vooraf zijn geregeld. De cijfers laten de reden niet zien. Het kabinet ontraadde 17 van de 208 gestemde moties; een ontraden voorstel wordt minder vaak aangenomen.

De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
FractieIngediendAangenomen van gestemd
CDA16398,6% (145 van 147)
D6629997,7% (251 van 257)
VVD (deze fractie)24294,7% (197 van 208)

3 Amendementen en initiatiefwetten

Hoeveel amendementen en initiatiefwetsvoorstellen dient deze fractie in, en hoeveel neemt de Kamer aan?

14 van 16 van de gestemde amendementen aangenomen, als eerste indiener

Ingediend
29
Nog open
6
Op een andere manier zonder stemming afgedaan
7
Alleen ingediend
8 van 10
Met oppositie
5 van 5
Met coalitie
1 van 1
Ontraden door het kabinet, toch aangenomen
3 van 5
Als een van de indieners
24 van 26
Initiatiefwetsvoorstellen ingediend in de periode
1 als eerste indiener, 0 als mede-indiener
Initiatiefwetsvoorstellen aangenomen in de periode
0 als eerste indiener, 0 als mede-indiener

Wat dit níét meet: de inhoud of het gewicht van een amendement: een technische correctie telt even zwaar als een ingrijpende wijziging. Een amendement dat de regering overneemt in een nota van wijziging, wordt vaak ingetrokken en telt dan niet als aangenomen. Het aandeel is een tussenstand op de peildatum: veel amendementen horen bij wetsvoorstellen die nog niet zijn gestemd, en het kan bij een fractie met veel open amendementen nog verschuiven. Aannemen hangt af van wie meestemt: onder een minderheidskabinet hebben coalitiefracties steun van de oppositie nodig, en coalitiefracties regelen wijzigingen vaak vooraf met het kabinet. Het aandeel volgt ook de appreciatie: het kabinet ontraadt amendementen van de coalitie zelden en van de oppositie vaker; daarom staat het aantal ontraden amendementen erbij. Zonder mede-indiener loopt het aandeel per rol sterk uiteen; ook dat is geen maat voor inzet. Een initiatiefwetsvoorstel loopt vaak jaren en gaat soms over op een ander Kamerlid; het besluit van de Eerste Kamer telt hier niet mee, en de aantallen per fractie zijn te klein om fracties onderling te vergelijken.

Omvang: 29 ingediend, 1,3 per zetel (22 zetels). Ingediende amendementen per zetel is een context voor de omvang, geen maat voor inzet of voor de kwaliteit van het werk. Kleine fracties en de oppositie kunnen hoger uitkomen: een fractie kan bij elk wetsvoorstel amenderen, hoe groot ze ook is, en de coalitie regelt veel vooraf met het kabinet. Bij een fractie van één zetel is het het aantal van dat ene Kamerlid.

Een mogelijke lezing (redactie, niet van de fractie)

Het aantal gestemde amendementen is te klein voor een typering. Het kabinet ontraadde 5 van de 16 gestemde amendementen; een ontraden voorstel wordt minder vaak aangenomen. In de periode zijn initiatiefwetsvoorstellen ingediend (1 als eerste indiener); zo'n voorstel loopt vaak langer dan de periode en kan overgaan op een ander Kamerlid.

De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
FractieIngediendAangenomen van gestemd
CDA2016 van 16
D663417 van 18
VVD (deze fractie)2914 van 16

4 Kamervragen

Hoeveel vragen stelt deze fractie aan het kabinet?

133 sets schriftelijke vragen als eerste ondertekenaar

Als mede-ondertekenaar, bij vragen van een andere fractie
10
Mondelinge vragen (bron mogelijk onvolledig)
7
Interpellaties
0

Wat dit níét meet: de inhoud, het belang of de toon van een vraag, of de beantwoording en de termijn daarvan. Het aantal is geen maat voor inzet of kwaliteit: een set vragen telt als één, hoeveel deelvragen er ook in staan, en ook de actualiteit bepaalt het aantal. Vragen stellen is een kerntaak van de Kamer en voor de oppositie het belangrijkste controlemiddel; coalitiefracties kunnen daarnaast rechtstreeks bij een bewindspersoon terecht. Grotere fracties hebben meer woordvoerders. Meeondertekenen hangt af van onderwerp en gewoonte, en is geen maat voor samenwerking of isolement. Debataanvragen en moties van (af)keuring tellen niet mee. Bij mondelinge vragen wordt niet elke aangemelde vraag in het vragenuur gesteld, en of de bron alle gestelde vragen bevat, is niet na te gaan.

Omvang: 6,0 schriftelijke vragen per zetel. Schriftelijke vragen per zetel is een context voor de omvang, geen maat voor inzet of voor de kwaliteit van het werk. Kleine fracties kunnen hoger uitkomen, omdat in een kleine fractie elk Kamerlid veel onderwerpen volgt; ook tussen fracties van gelijke omvang loopt het sterk uiteen. Bij een fractie van één zetel is het het aantal van dat ene Kamerlid.

Een mogelijke lezing (redactie, niet van de fractie)

Een Kamervraag kan een bewindspersoon tot een antwoord verplichten (art. 68 Grondwet). Voor een coalitiefractie staat dat naast overleg met de eigen bewindspersonen, voor een oppositiefractie naast moties en debatten. Welk middel deze fractie het meest gebruikt, zeggen deze aantallen niet.

De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
FractieSchriftelijk, eersteMedeMondeling
CDA118205
D661731911
VVD (deze fractie)133107

5 Niet deelgenomen aan stemmingen

Bij hoeveel stemmingen stemde niemand van deze fractie mee?

Bij 0 van de 4.099 stemmingen met handopsteken (0,0%) stemde niemand van de fractie mee

Wat dit níét meet: aanwezigheid of inzet van de leden. Bij stemmingen met handopsteken stemt een fractie als geheel: zodra één lid aanwezig is, telt de fractie mee met al haar zetels, dus 'niet deelgenomen' betekent dat geen enkel lid van de fractie op dat moment stemde. Een grote fractie is daardoor bijna altijd vertegenwoordigd, een kleine fractie kan niet overal tegelijk zijn. De reden staat niet in de bron: ander Kamerwerk, zoals een commissievergadering, een werkbezoek, verlof of ziekte, of een keuze om niet mee te stemmen, kunnen meespelen. Ook tussen fracties van gelijke omvang loopt het getal sterk uiteen; het is geen oordeel over hoe een lid de functie vervult.

Een mogelijke lezing (redactie, niet van de fractie)

Bij elke stemming stemde iemand van de fractie mee.

De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
FractieZetelsNiet deelgenomen
CDA18,00,0% (0 van 4.099)
D6626,00,0% (0 van 4.099)
VVD (deze fractie)22,00,0% (0 van 4.099)

6 Meldingen in de Kamerregisters

Wat melden de leden van deze fractie in de openbare registers van de Kamer?

14 van de 24 leden hadden in de periode een gemelde nevenfunctie

Gemelde geschenken
129 (22 van de 24 leden)
Reizen betaald door anderen dan de Kamer (ook partij of fractie)
2
Reizen voor eigen rekening
0
Reizen betaald door de Kamer
10
Leden met een gemelde reis
5 van de 24

Wat dit níét meet: Dit gaat over melden, niet over integriteit. Een melding is geen verwijt: de registers bestaan om dit openbaar te maken. De registers zijn zelfgerapporteerd en de Kamer controleert ze niet op volledigheid; in deze bron is 'niets te melden' niet te onderscheiden van 'niet gemeld' (in de registers op tweedekamer.nl staat bij een leeg register 'Geen'). Uit veldonderzoek blijkt dat opgaven ook onvolledig kunnen zijn; die kanttekening gaat over de registers in het algemeen, niet over de leden van een bepaalde fractie, en wie veel meldt, is dus niet vanzelf meer belast. Hoeveel uitnodigingen en geschenken leden krijgen, hangt ook af van rol en positie: woordvoerders van coalitiefracties en van grote fracties worden vaker benaderd, en organisaties nodigen niet elke fractie even vaak uit; fracties gaan ook verschillend om met aannemen, weigeren en melden. Een aantal kan grotendeels van één of enkele leden komen. Een melding kan een uitnodiging of een afgestaan geschenk zijn; een geschenk wordt pas boven de 50 euro gemeld, en een nevenfunctie kan onbezoldigd zijn. Reizen die de Kamer of een Kamercommissie betaalde, hoeven niet in het register: dat aantal zegt vooral of leden ze toch melden, en hangt af van commissiewerk. Fracties met een internationaal partijnetwerk kunnen bij reizen hoger uitkomen.

Een mogelijke lezing (redactie, niet van de fractie)

Meldingen in de registers maken nevenwerk en uitnodigingen openbaar; veel of weinig meldingen kan passen bij het aantal uitnodigingen, bij de woordvoerderschappen en bij de manier waarop een fractie met uitnodigingen omgaat. De bron zegt niet of er weinig te melden was. Een reis die een partij, een ander parlement of een organisatie betaalt, hoort vaak bij internationaal werk en is op zichzelf geen gunst.

De rolgenoten ernaast als tabel (op alfabet)
FractieLeden met een nevenfunctieGeschenkenReizen, niet door de Kamer
CDA12 van 18253
D6618 van 26678
VVD (deze fractie)14 van 241292

Bron: Tweede Kamer, open data (CC0 1.0); laatste synchronisatie 2026-10-31 10:16 UTC. GroenLinks-PvdA en PRO tellen samen als PRO. De rekenregels staan in het codeboek van de fractiemonitor. Versie: peildatum 31 oktober 2026, vrijgegeven op 1 november 2026. Alle fracties